Henna – co to jest i jakie jest jej zastosowanie?

W ofercie prawie każdego gabinetu kosmetycznego znajdują się zabiegi takie jak henna brwi i rzęs. Dla wielu osób jest to po prostu metoda farbowania. Czym jednak dokładnie jest henna? Kiedy można ją stosować?

Czym jest henna?

Henna ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Służy do koloryzacji włosów, można nią wykonywać tymczasowe tatuaże. Wykorzystywana jest też podczas produkcji kosmetyków koloryzacyjnych i pielęgnacyjnych. Henna to barwnik, który jest produkowany ze sproszkowanych liści i pędów lawsonii bezbronnej. Jest to roślina, która występuje w gorącym klimacie – na terenie Afryki Północnej i Azji Południowej. Henna z tych miejsc ma w sobie największą koncentrację barwnika. Pierwszym etapem produkcji henny jest sproszkowanie i ugotowanie liści. Hennę można wysuszyć do postaci proszku. Nie traci ona wtedy swoich zalet koloryzacyjnych. Wystarczy dodać odrobinę wody, aby znów miała płynną konsystencję. Henna jako produkt naturalny jest bogata w składniki takie jak wapń, magnez, cynk czy żelazo.

Naturalna henna jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Rzadko wywołuje reakcje alergiczne, dzięki czemu może być stosowana przez osoby o delikatnej skórze, skłonnej do podrażnień. Henna jest chętnie stosowana do farbowania włosów na głowie – jest ona zdecydowanie mniej inwazyjna niż tradycyjne farby do włosów. Wybierając hennę warto zwrócić uwagę na to, aby nie miała w sobie szkodliwych dodatków. Henna z dodatkiem naturalnego barwnika, takiego jak np. indygo, jest całkowicie bezpieczna. Jednak niektórzy producenci dodają do henny sztuczny czarny barwnik, wzmacniający kolor – parafenylodwuaminę. Jest to substancja silnie uczulająca, warto więc przed zabiegiem zapytać o to, z jakiej henny korzysta kosmetyczka.

Henna – zastosowanie

Henna jest szeroko stosowana ze względu na swoje właściwości koloryzacyjne. Henna wnika w strukturę włosa i łączy się z keratyną. Hennę można stosować do farbowania włosów. Płukanki na bazie henny nadają włosom delikatnie ciemniejszego odcienia. Są one bardzo delikatne. Henna nie niszczy włosów, nie wysusza ich. Jednocześnie świetnie kryje siwe włosy, jest więc alternatywą dla częstych wizyt u fryzjera. W gabinetach kosmetycznych powszechne są zabiegi farbowania henną brwi i rzęs. Włoski są wtedy podkreślone, nadają twarzy wyrazistości. Henna utrzymuje się na włoskach przez kilka tygodni, po czym zabieg trzeba powtórzyć. Osoby, które mają długie rzęsy mogą po zastosowaniu henny nawet zrezygnować z codziennego tuszowania rzęs!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *